Kdy uvažovat o faceliftu: je ve 40 letech příliš brzy?

Jedna z otázek, které plastičtí chirurgové často čelí, je, v jakém věku má smysl začít uvažovat o plastické operaci obličeje. Odpověď může být překvapivá: průměrný věk klientů, kteří si nechávají provést facelift, stoupá. Je to důsledkem mnoha faktorů, hlavně mnohem lepšími možnostmi péče opleť a širokou nabídkou nechirurgických zákroků, které projevy stárnutí zdárně oddalují.

U většiny klientů lze říci, že ve 40 letech jsou ještě příliš mladí na to, aby o faceliftu uvažovali.

Ačkoli facelift stále patří k populárním zákrokům, z předních příček pomyslného žebříčku ho vytlačily jiné zákroky. Důvodů je více. V posledních desetiletích silně stouplo povědomí lidí o škodlivosti vlivů vnějšího prostředí na kůži, hlavně pokud jde o dlouhodobé vystavování slunečním paprskům. Dramaticky vzrostlo používání ochranných krémů na opalování, stejně jako kleslo užívání samoopalovacích přípravků. Ženy i muži začali k péči o svou pleť přistupovat s větším uvědoměním a v důsledku toho netrpí pleť průměrného člověka takovou zátěží jako dřív. To znamená, že dnešní čtyřicátník vypadá mnohem lépe a mladší než člověk ve stejném věku před dvaceti lety. A proto většinou ve čtyřiceti nepotřebuje facelift. Přijde na něj ale o deset nebo dvacet let později, tedy v padesáti až šedesáti. V tomto věku už neinvazivní metody nepřinášejí kýžený účinek a povislou kůži je třeba řešit chirurgicky. Zásah ale nemusí být vždy radikální, jak dokazuje stoupající obliba tzv. mini faceliftu, který přináší skvělý výsledek a působí přirozeně.

Díky pokrokům v oblasti technologií je na trhu k dispozici řada nových možností, jak získat mladistvý vzhled. To se týká všech nechirurgických řešení jako je botulotoxin, výplně, mikrodermabraze a chemický peeling, stejně jako nové možnosti každodenní domácí ošetřující péče.Neinvazivní nechirurgické metody k odstranění projevů stárnutí obličeje jsou vhodné v době, kdy známky stárnutí jsou ještě mírné a nehodí se proto k operačnímu řešení. Ale pak přijde čas, kdy tyto metody už nestačí a na místě je chirurgický zákrok.

Co tedy dnes řeší facelift? Hlavním cílem je obvykle zbavit se povislé kůže na obličeji, především v oblasti linie čelistí a tváří a na krku. Facelift také pomůže odstranit další počínající příznaky stárnutí, jako jsou hluboké nosoretní rýhy, chybějící tuk v obličeji a povolená kůže na krku. Je třeba zdůraznit, že způsob provádění faceliftů v průběhu let se dramaticky změnil. Pryč jsou časy, kdy přetažený facelift vypadal jako by klient strčil hlavu do vzduchového tunelu. Dnes klienti očekávají, že budou vypadat přirozeně mladší, a to jak z osobních, tak z profesních důvodů. Možností, jak provést facelift, je mnoho, od zcela minimální varianty k celkové, která představuje podstatnou změnu.

„Nejčastější věková skupina klientů faceliftu je dnes ve věkovém rozmezí 50–60 let. Operace by měla být správně načasována, to znamená provedena u těch klientů, kteří mají výrazněji povolenou kůži, nejčastěji v oblasti tváří a na hraně oblouku dolní čelisti, krku a podbradku, a také, když má struktura tkání už výrazněji sníženou elasticitu,“ vysvětluje Anna Brandejs, majitelka a zakladatelka pražské kliniky estetické medicíny Brandeis Clinic.

Facelift by se neměl provádět více než 2krát za život a mezi jednotlivými zákroky by měla být pauza minimálně 10 let. Pokud klient operace podstoupí častěji, anebo s kratšími časovými rozestupy, výsledkem bude maskovitý vzhled obličeje a riziko roztažených jizev.

Pokud váháte, zda máte věk na facelift, můžete si nastudovat alternativy, které by vám umožnily dosáhnout požadovaného vzhledu. Nejlepší je přijít na konzultaci k plastickému chirurgovi. Faceliftů je dnes mnoho druhů a často se provádějí různé typy tzv. miniliftů. Typ operace navrhne lékař a ušije je na míru pacientovi. Minilifty se výborně hodí pro kombinaci s transferem tuku nebo plastikou horních či dolních víček.

autor: Anna Brandejs

Volejte 226 291 640, nebo nám napište!